4/2026

Marcin Baran

Odrobina kontekstu

Wiersz publikowany w „Twórczości” powstał – tak jak i Wiersz wspólny (półfinałowy), wydrukowany w „brulionie” 21/22 (4/93) – 21 czerwca 1992 roku w mieszkaniu na X piętrze bloku typu „tysięcznik” przy ulicy Jaremy na osiedlu Azory w Krakowie. Z balkonu tego lokum rozciągał się piękny widok na łąki i tory kolejowe prowadzące ku Katowicom.

W Krakowie odbywała się wówczas impreza gromadząca młodych pisarzy. Po jednym ze spotkań literackich w kawiarni w Krzysztoforach, na którym podczas dyskusji Julian Kornhauser zauważył, iż wspaniałe idee wciąż są dookoła, wystarczy tylko wyjrzeć za okno, pojechaliśmy z Panami Sendeckim i Świetlickim do mojego mieszkania, w którym były dobre warunki do spotkania koleżeńskiego, ponieważ moja żona, dwaj małoletni synowie oraz szanowni teściowie wyjechali na wakacje do Mszany Dolnej.

Odjazd z okolic Rynku Głównego był spowodowany i chęcią nacieszenia się w sposób niezmącony niczym swoim towarzystwem (Pan Sendecki przyjechał z Warszawy, a w Krakowie nie bywał nazbyt często), i pragnieniem zobaczenia meczu półfinałowego Mistrzostw Europy (w knajpach wówczas meczów nie pokazywali). Zawsze myślałem, że grały tego dnia Holandia z Danią, ale data pod wierszem w „brulionie” jasno ustala, że to musiał być mecz Szwecja–Niemcy.

Spotkanie miało charakter swobodnej uczty, podczas której raczyłem swych Gości trunkami i poczęstunkiem. Odnotowany w utworze „brulionowym” fakt, że jajka wyszły na twardo, wskazuje, iż zamiarem wstępnym było podanie jajek na miękko, a może nawet po wiedeńsku – z masłem i szczypiorkiem.

Z inicjatywą wiersza wystąpiłem ja, bo zawsze byłem bardzo sentymentalny i dumny wielce, że znamy się i nosimy to samo imię z tak wspaniałymi Poetami jak Sendecki i Świetlicki, oraz skłonny do działań dających wyraz tej radosnej wspólnocie bez napinek i zobowiązań.

Wiersz w „brulionie” podpisali Marcin Baran Sendecki Świetlicki, wiersz w „Twórczości” podpisali Marcin Świetlicki Sendecki Baran. Skąd ta różnica? Może układ alfabetyczny wydał się przy publikacji trzydzieści kilka lat temu bardziej naturalny/neutralny? Układ Ś‑S‑B odzwierciedla zapewne nasze, autorów, ustalenia z tego wieczora.

To był bardzo miły wieczór, podczas którego, jak się okazało, napisaliśmy jeden wiersz manifestacyjny i jeden wiersz po prostu. Obydwa są niezłe.


PS1 W 1992 roku finały Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej odbywały się w Szwecji od 10 do 26 czerwca. Była to pierwsza duża impreza sportowa w Europie po przemianach politycznych 1989 roku. Walczyło osiem drużyn, wśród nich zjednoczeni Niemcy, Rosjanie jako Wspólnota Niepodległych Państw, a nie walczyli Jugosłowianie w związku z sankcjami ONZ za wojnę w Bośni. Zamiast nich wzięto Danię, która została mistrzem.

Dwa lata temu w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej rozegranych w Niemczech udział wzięły już 24 drużyny. W finale Hiszpania pokonała Anglię 2:1… Szkoda.


PS2 Dziękuję Wikipedii za błyskawiczną możliwość sprawdzenia kontekstów historyczno‑geograficznych. A współczesnych chciałbym prosić, aby nie sądzili, że to, co jest teraz, czyni nieważnym to, co było niegdyś. Nawet jeśli współcześni pozwalają sobie sądzić, że to, co było, było i jest nieistotne, wstrętne oraz „be” i „fe”, a także nie miało żadnego sensu…


[wiersz można przeczytać w numerze]

WYDAWCA:
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
©2017-2025 | Twórczość
Deklaracja dostępności
error: Treść niedostępna do kopiowania.